• iletisim@ankaratamir.com

HABER DETAYI

03/04/2022 12:30

Ankara Tarihi ve Gezilecek Yerler

Ankara Tarihi ve Gezilecek Yerler

ANKARA TARİHİ

Ankara, MÖ 1000 civarında Frigler tarafından kurulmuştur. Kentin adı Frigler Kralı Midas’ın babası Ankuwash’tan gelmektedir. Şehir, MÖ 333’te Büyük İskender tarafından fethedilene kadar Lidyalılar, Persler ve Galatlar tarafından yönetildi. Bundan sonra uzun bir süre Roma egemenliğinde kaldı.

Ankara, Türkiye’nin başkenti ve en kalabalık ikinci şehridir. 2022 yılı itibariyle nüfusu 5.747.325 kişidir. Bu nüfus; 25 mahalle ve bu mahallelere bağlı 1425 mahallede ikamet etmektedir.

Şehir merkezi MÖ 3000’den beri yerleşim görmüştür. Hititler ve Frigler tarafından farklı zamanlarda; Kral Midas için yaptırılan kralın türbesinin tarihi bu döneme aittir. Yine bu dönemin bir simgesi olan Ankara Kalesi’nde yer alan; Frigya, Galatya ve Roma da burada iz bırakmıştır.

ankara kalesi

                                                                                             Ankara Kalesi

1073 yılından itibaren Selçukluların, 1353 yılından itibaren de Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olmuştur. 13 Ekim 1923’te Cumhuriyetin ilanı ile Türkiye’nin başkenti olmuştur.

Osmanlı fethinden sonra Sultan Yıldırım Beyazıt tarafından kış şehri seçilmiş ve “Ankara” adı verilmiştir. Bu dönemde bölgenin nüfusu 15 bin civarındaydı. Türkiye’nin başkentinin 1923’te Ankara’ya taşınmasından sonra Atatürk, Ankara’da büyük çalışmalara başladı ve Anadolu’yu hayatın her alanında temsil etmeye başladı.

Hititler, yönetimleri sırasında şehre Ankuwash veya Ankuwaš adını verdiler. Romalılar ona Ancyra derlerdi. Bizanslılar bu kelimeyi Angora olarak değiştirdiler ve Orta Çağ’da Angora veya Engürü oldu. Selçuklular buraya Angurieh veya Enguriyeh, Osmanlılar ise Ankara adını verdiler. Bugünkü Ankara adının, Bizanslıların İç Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Angurieh’e verdiği isim olan “Angora” kelimesinden geldiği söylenmektedir.

 

ANKARA COĞRAFYASI

Ankara, Anadolu’nun merkezinde yer almaktadır. Türkiye’nin en yüksek rakımlı şehirleri arasındadır. Bu kıtasal bir iklime sahiptir. Karadeniz ve Akdeniz iklimi ile; Kuru, rüzgarlı ve soğuk kışların yaşandığı en önemli iç şehirdir. Ankara’nın bitki örtüsü bozkır bitki örtüsüdür.

Ankara’nın merkezi 850 metre yükseklikte bir plato üzerindedir. Ankara’nın simgesi olan Ankara Kalesi bu merkezde yer almaktadır. Ankara Kalesi Hititler tarafından M.Ö. 1200 yılında yapılmıştır.

Şehrin enlemi 39 ° 53’K ve boylamı 32 ° 50’D’dir. Ortalama yüksekliği deniz seviyesinden 895 metredir. Başkent, komşu illerle 552 kilometrelik bir sınıra sahip.

Anadolu’nun ortasında yer alan Ankara, kuzeydoğuda Kırıkkale, doğuda Çankırı, batıda Bolu ve Eskişehir, güneyde Konya, Afyonkarahisar ve Yozgat illeri ile çevrilidir. İç Anadolu’yu Akdeniz bölgesine bağlayan önemli bir mola şehri olarak da bilinir.

25 bin kilometrekare yüzölçümüne sahip olan Ankara, karasal özelliklere sahip Kıtasal Akdeniz iklimi iklimine sahiptir. Yıllık ortalama sıcaklık 13 santigrat derece iken, Ocak ayında ortalama sıcaklık 2 santigrat derece ve Temmuz ayında 25 santigrat derecedir.

ankara coğrafyası

                                                                                   ankara coğrafyası

Ankara oldukça kuru bir iklime sahiptir. Ankara’nın yıllık ortalama sıcaklığı 11.7 °C, en sıcak ayı 25.5 °C ile Temmuz ve en soğuk ayı -3.5 °C ile Ocak ayıdır. Ankara’da en yüksek sıcaklık Haziran 1940 38.9 ile kaydedilmiştir. °C, en düşük sıcaklık ise -30 °C olarak Şubat 1929’da kaydedilmiştir.

Zengin bir kültürel mirasa sahip olan şehir, İç Anadolu Platosu üzerinde yer almaktadır. Ankara, coğrafi konumu nedeniyle tarihin en eski yerleşim yerlerinden biri olarak öne çıkıyor. Tarih boyunca çeşitli uygarlıklara başkentlik yapmış olan şehir, doğal güzelliklerinin yanı sıra birçok tarihi esere de ev sahipliği yapmaktadır. Arkeolojik kazılar, Ankara’nın ilk olarak tunç çağında yerleştiğini ve günümüze kadar kesintisiz olarak varlığını sürdürdüğünü göstermiştir.

Ankara, İç Anadolu Bölgesinde Anadolu Platosu üzerinde yer almaktadır. İstanbul’un 310 km doğusunda ve Kayseri şehir merkezinin 250 km batısında, deniz seviyesinden 950-1100 m yükseklikte yaylanın en yüksek kısmında yer almaktadır.

Bugün Ankara sanayisi, ticareti, kültürü ve turizmi ile Türkiye’nin en modern şehirlerinden biridir. Özellikle turizmi çeken bir şehir haline geldi.

Ankara Ekonomisi

Ankara 5,5 milyonluk nüfusu ile Türkiye’nin ikinci büyük şehridir. Şehir uzun bir geçmişe sahiptir ve Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biridir. 13 Ekim 1923 tarihinden itibaren Ankara Türkiye’nin başkenti olmuş ve birçok devlet dairesi İstanbul’dan Ankara’ya taşınmıştır.

Bugün Ankara, ülke genelindeki illerin ekonomik aktivite açısından ağırlığı bakımından sanayi odaklı iller arasında yer almaktadır. Tarihi ve kültürel öneminin yanı sıra sanayi, turizm, ticaret ve hizmet sektörlerinde de önemli bir merkez olarak yer almaktadır.

Ankara’daki sanayileşme süreci, Türkiye’de sanayileşmeye başlayan ilk şehirlerden biri olduğu birkaç yıl öncesine dayanmaktadır. Aslında I. Dünya Savaşı sırasında Ankara’nın bazı bölgelerinde küçük sanayi üretimi ile başlamıştır. Bu gelişmenin temel nedeni, savaş koşulları nedeniyle farklı bölgelerden çok sayıda işçinin bu şehre nakledilmesiydi. Günlük ihtiyaç maddelerine olan talebin artması, bu ihtiyaçların üretildiği fabrikaların kurulmasına ve dolayısıyla bu sektörün gelişmesine katkıda bulunmuştur.

ankara ekonomi

                                                                                    ankara ekonomi

Katma değer oranı ve istihdam oranı en yüksek olan sektörlerin başında imalat sanayi gelmektedir. Geçmiş yıllarda bu oran yıllık yüzde 0,3 arttı. 2015 yılında yüzde 26 olan bu oran, 2016 yılında yüzde 27,7’ye, 2017 yılında ise yüzde 29,5’e yükseldi. 3 yıllık dönem sonucunda yaklaşık 2,8 puanlık artış kaydedildi.

İmalat sanayini yaklaşık 4 puan ile ticaret, ulaştırma ve haberleşme gibi hizmetler sektörleri takip etmektedir.

Tarımın ekonomik aktivite içindeki payı %1’in altında kalmaktadır.

Ankara TSO kapsamında çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren TSE’ye kayıtlı 53 binden fazla faal (10’dan fazla çalışanı olan) şirket bulunurken, Bakanlık bünyesinde çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren DTO’ya kayıtlı 29 binden fazla sanayi kuruluşu bulunmaktadır.

 

ANKARA GEZİLECEK YERLER

Türkiye’nin başkenti Ankara, nüfusu 4 milyondan fazla olan hareketli bir metropoldür. Hızlı tempolu, kozmopolit bir havası vardır ve birçok büyükelçiliğe ve uluslararası kuruluşa ev sahipliği yapar. Birinci sınıf müzeleri, canlı gece hayatı ve Anadolu’ya açılan elverişli konumuyla Ankara, dünyanın dört bir yanından ziyaretçi çekiyor.

 

 • Anıtkabir
 • Anadolu Medeniyetleri Müzesi
 • Rahmi M. Koç Müzesi
 • Ulucanlar Cezaevi Müzesi
 • Augustus ve Roma Tapınağı (Roma Tapınağı)
 • Kocatepe Camii
 • Hacı Bayram Camii
 • Ankara Roma Hamamı
 • Atakule Kulesi
 • Ankara Kalesi ve Surları
 • Hamamonu Tarihi Mahallesi
 • Gençlik Parkı Milli Bahçesi
 • Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi
 • Alaaddin Camii
 • Mamak Kalesi
 • Ulu Cami

 

Türkiye’nin başkenti olarak Ankara, ülkenin en büyük ikinci şehridir. Türk Kurtuluş Savaşı ve türbesi de dahil olmak üzere Mustafa Kemal Atatürk hakkında bilgi edinmek için birçok fırsat var. İster Anıtkabir’e kadar yürüyüş yapın, ister Ankara Kalesi’ni dolaşın, endüstriyel mirasa adanmış bu müze de dahil olmak üzere çarpıcı bir mimari bulacaksınız.

 

 Anıtkabir

Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı’na liderlik eden ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ve ilk Cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarıdır. Ankara’dadır ve 1944 ile 1953 yılları arasında inşa edilmiştir. Aynı zamanda 1973 yılında vefat eden Türkiye’nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün de son dinlenme yeridir. Tören Meydanı’nın karşısındadır.

Tarihi ilk elden deneyimlemek için Anıtkabir’i ziyaret edin ve Mustafa Kemal Atatürk’ün gömülü olduğu yeri görün. Türkiye’nin tarihine büyüleyici bir bakış için Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenen eserlere göz atın. Daha da iyisi, Yazılıkaya’nın ünlü kayalarına tırmanın ve etkileyici Hitit oyma ve heykellerine bakın. Günümüz Türkiye’sinin nasıl yenilikler yaptığını öğrenmek için Rahmi M Koç Müzesi’ni gezmek isteyeceksiniz.

                                                                                         anıtkabir

 Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi (Türkçe: Anadolu Medeniyetleri Müzesi), Ankara, Türkiye’deki Atpazarı bölgesinde, Ankara Kalesi’nin güney tarafında yer almaktadır. Paleolitik çağdan Osmanlı dönemine kadar çok çeşitli dönemlerden Türkiye genelindeki kazı alanlarında bulunan eserlerin sergilendiği üç arkeoloji müzesinden oluşmaktadır. Yaklaşık 30.000 öğeye ev sahipliği yapar; Bizim için en önemlisi, Yazılıkaya’da bulunan kabartma ve heykelleri içeren Hitit sergileridir.

 

Ankara Kalesi

Ankara’nın Altındağ semtinde bulunan Ankara Kalesi, bir hanedandan diğerine el değiştirmiş tarihi bir kaledir. Tarihinde Bizans ve Selçukluları gören kale, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Kesin yapılış tarihi bilinmeyen Ankara Kalesi, muhteşem Ankara manzarası ve stratejik konumu ile Türk tarihinde önemli bir yere sahiptir. Ne zaman yapıldığı konusunda farklı görüşler olsa da, kalenin MÖ 5. yy başlarında Galatların Ankara’ya yerleştiği dönemde var olduğu bilinmektedir.

Ankara Kalesi, Galatlar tarafından, olası düşman saldırılarından korunmak için üç tarafı sarp kayalar ve derin vadilerle çevrili bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Anadolu’daki bu bölgenin önce Hititler tarafından daha sonra Frigler tarafından kale olarak kullanıldığı da bilinmektedir.

Bizans ve Osmanlı dönemlerinde eski şehrin ve imparatorluk sarayının savunması için kullanılan önemli kalelerden biridir. Çeşitli dönemlerde onarılan ve genişletilen kale, Bizans döneminde kervansaray ve manastır olarak kullanılmıştır.

Hacı Bayram Veli döneminde hapishane olarak kullanılan Ankara Kalesi, Timur’un ordusu tarafından 1402 yılında Ankara’ya girdikten sonra da kullanılmıştır.

1507’de II. Bayezid ve 1533’te I. Süleyman tarafından onarılan kale, depremde hasar gördükten sonra Osmanlı İmparatorluğu döneminde de yenilenmiştir.

 

ankara kalesi

                                                                                   ankara kalesi

ANKARA’DA KÜLTÜR

Ankara yüzyıllardır gelişmekte olan bir şehirdir ve Ankara kültürü dinamik yapısının bir yansımasıdır. Kültürden sanata, eğitimden başkentin tanıtımına kadar çok sayıda etkinliğe sahiptir.

Ankara Kültür Vakfı, 22 Ekim 1975 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulmuştur. Kültürel çalışmalar, sanat ve zanaat, müzik, dans, tiyatro, sinema, fotoğraf, mimarlık ve şehircilik gibi geniş bir faaliyet yelpazesine sahiptir. Bu alanda hizmet verebilmek için eğitim programları da oluşturmaktadır.

Vakıf ayrıca sanat galerileri, sergiler, sahneler gibi etkinlikler de düzenlemektedir. Atatürk Kültür Merkezi (AKM), Opera Binası ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi gibi kurumun kendi mekanlarında etkinlikler düzenlemenin yanı sıra; Ayrıca birçok farklı sivil toplum kuruluşu ile projeler yapmaktadır.

Vakfın bizzat düzenlediği bu proje ve etkinliklere ek olarak; Ankara’daki üniversiteler ve Türkiye’deki diğer kurumlarla çeşitli faaliyetler yürütmektedir. Bu işbirlikleri hem kültürel değerlerin tanıtılması hem de farklı akademik geçmiş ve yaşlardan insanları bir araya getirmesi açısından oldukça önemlidir.

Ankara önemli bir kültür merkezidir. Ankara, antik Roma ve Yunanistan’a ait anıtların yanı sıra Osmanlı, Selçuklu ve Hitit anıtlarına da sahiptir. En önemli örneği Ankara Kalesi’dir. Ayrıca Frigler, Romalılar, Bizanslılar ve Selçuklulara tarihlenen höyükler de bulunmaktadır. Arkeoloji Müzesi’nde bu dönemlere ait birçok eser bulunmaktadır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Hitit ve diğer Anadolu arkeolojik eserlerini sergiliyor. 1920 yılında Afet İnan tarafından kurulan Etnografya Müzesi, Türk halk kültürünü yansıtan takı, kostüm, halı, madeni ve ahşap gibi 20.000’den fazla parçadan oluşan bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

Müze koleksiyonları Osman Hamdi Bey, Halil Paşa ve Süleyman Seyyid gibi ünlü Türk ressamlarının eserlerini içermektedir. Ankara’da hayatını sanata adayan Cemal Tollu gibi sanatçılar da var. Bu resimlerden bazıları Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde (şimdiki adıyla Resim ve Heykel) sergilenmektedir.

 

 

 

 

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.