• iletisim@ankaratamir.com

HABER DETAYI

13/04/2022 10:50

İphone Kendi Kendine Kapanıyor Çözümü

İphone Kendi Kendine Kapanıyor Çözümü

İphone Kendi Kendine Kapanıyor

Bu makalede, en yaygın iPhone kapatma sorunlarından bazılarını listeleyeceğiz ve ekran, pil veya kamera gibi diğer bileşenlere zarar vermeden bunları doğru şekilde nasıl düzeltebileceğimizi açıklayacağız.

iPhone’unuzda ani bir kapanma ile karşılaştığınızda, yapmanız gereken ilk şey, bunun bir yazılım hatasından kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol etmektir. Eğer öyleyse, telefon bir süre sonra kendini toparlayacak ve normal şekilde çalışacaktır. Ancak, iPhone’unuz tekrar tekrar kapanıyorsa, cihazda bir donanım arızası meydana gelmiş olabilir.

Cep telefonu ana kartındaki bir arıza, cihazın aniden kapanmasına neden olacaktır. Bu arızalar genellikle şu sebeplerden dolayı meydana gelebilir: kısa devre, cihazın çarpması veya düşmesi, pil şişmesi ve sıvı teması.

 

1- Kısa devre

Cihaz yanlış şarj edilirse pilin şişmesine ve anakartta kısa devreye neden olabilir. Bu sorunu yaşamamak için telefonunuzun orijinal şarj cihazını doğru voltaj ve amper değerleriyle kullandığınızdan emin olun.

2- Cihazın çarpması veya düşmesi:

Cihazınızı yanlışlıkla sert bir yüzeye düşürürseniz, anakartınıza ve cihazınızın diğer bileşenlerine zarar verebilir. Cihazınız sert bir yüzeye yüksek hızda temas ederse aniden çalışmayı durdurabilir. Bunu önlemek için cihazınızı koruyucu film ve kılıf ile koruyunuz.

3- Pil şişmesi:

Pil, cihazınızın tüm parçalarına güç sağladığı için cihazınızdaki en önemli bileşenlerden biridir. Eski veya hasarlı bir piliniz varsa, kısa devreye neden olarak anakarta zarar verebilir. Bunun nedeni, cihazın aşırı şarj edilmesi veya aşırı kullanılmasıdır. Aşırı ısınma, pilinizde gaz kabarcıklarının oluşmasına ve şişmesine neden olur. Ve bu şişme pilinizde büyük bir basınç oluşturarak kopmasına ve telefonun diğer kısımlarına zarar vermesine neden olur.

4- Sıvı Teması

Telefonunuza kabuğundaki bir sızıntı veya çatlaktan su girdiğinde, bu, sonunda çalışmayı durdurana kadar aralıklı olarak çalışmasına neden olur.

iphone tamir

iphone tamir

 

Daha önce de belirtildiği gibi, bir ana kart sorunu nedeniyle bir cep telefonu arızalandığında, genellikle aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

  • Cihaz aniden kapanıyor.
  • Şarj ettikten sonra bile açılmıyor.
  • Önyükleme yapmak uzun zaman alıyor.
  • Düzgün şarj olmuyor ve pil ömrü kısa.
  • Bir WiFi ağına veya başka bir ağa bağlanmayacaktır.
  • Ekran bazen kararıyor.
  • Ekran hiç tepki vermiyor yani dokunuşlara tepki vermiyor.
  • Ses kalitesi bozuk veya hoparlörlerden veya kulaklıklardan hiç ses gelmiyor (kullanıyorsanız),

 

 

Ani bir kapanma durumunda bazen aşağıdaki işaretleri görebiliriz:

– Cihaz açılmıyor.

– Cihaz açılıyor fakat bir süre sonra kapanıyor.

– Cihaz bir yeniden başlatma döngüsünde kaldı.

 

İşte iPhone’un kapanmasına neden olabilecek bazı yaygın sorunlar:

1- Şarj arayüzü kirli. Bu sorun pamuklu çubuk veya silgi ile çözülebilir. Telefonunuzun diğer bileşenlerine zarar verebileceğinden, şarj arayüzünü temizlemek için iğne veya bıçak gibi keskin nesneler kullanmamanız önerilir.

2- Pil zamanla işlevini kaybetmiş ve değiştirilmesi gerekiyor olabilir.

3- Cihazınızla sıvı teması veya çok uzun süre suya düşmesi nedeniyle kısa devre meydana geldi. Telefonunuzu suya mı düşürdünüz? Mümkün olduğunca çabuk çıkarın! Zamanında yapılacak işlemler, telefonunuzu kısa devre sorunlarından ve diğer hasarlardan kurtarabilir.

 

iPhone’unuzun şarj bağlantı noktasını engelleyen herhangi bir şey olup olmadığını kontrol edin. Eğer öyleyse, çıkarın ve orijinal Apple şarj cihazı ve kablosunu kullanarak cihazınızı tekrar şarj etmeyi deneyin.

Şarj cihazınızda ve kablonuzda bir sorun yoksa iPhone’unuzu bir bilgisayara takın ve iTunes’u açın. Apple logosu ekranda görünene kadar hem uyku/uyanma düğmesini hem de ana sayfa düğmesini aynı anda basılı tutarak cihazı yeniden başlatmaya zorlayın. Bu, telefondaki tüm verileri ve ayarları siler, ancak dosyalarının çoğunu olduğu gibi bırakır.

 

 

Telefonunuzu bir uzmana tamir ettirin

Telefonunuza daha fazla zarar gelmesini önlemek istiyorsanız, güvenilir bir tamirhanede profesyonel bir tamirci tarafından kontrol ettirmelisiniz. Bu profesyoneller, anakartınızla ilgili bir sorun olup olmadığını ve bunu çözmenin herhangi bir yolu olup olmadığını anlayabileceklerdir. Anakartınızın onarılamayacak şekilde hasar gördüğünü söylerlerse, seçeneklerinizi de sormalısınız.

Bir iPhone anakartını onarmak bir amatör için oldukça zordur. Cihazınızı teşhis edecek ve size en iyi çözümü en uygun fiyata sunacak uzman bir ekip ile iletişime geçerek profesyonel bir şekilde tamir ettirmeniz önerilir.

Sitemizdeki güvenilir telefon tamir firmalarının biriyle randevu ayarlamak için lütfen sitemizdeki ilgili kategoriden bir usta bulun ve onun ile iletişime geçin.

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.