• iletisim@ankaratamir.com

HABER DETAYI

17/03/2022 12:30

Tork Nedir ?

Tork Nedir ?

Tork Nedir ?

Tork , bir nesnenin bir eksen, dayanak noktası veya pivot etrafında dönmesine neden olabilecek kuvvetin bir ölçüsüdür. Tıpkı bir kuvvetin bir itme veya çekme olması gibi, bir tork da bir cismin bükülmesi olarak düşünülebilir. Matematiksel olarak tork, dönme üretme eğiliminde olan kaldıraç-kol mesafesi ve kuvvetin çapraz ürünü olarak tanımlanır. Basitçe söylemek gerekirse, tork dönme kuvvetidir.

tork nedir

 

Tork sembolü tipik olarak τ (Yunanca tau harfi), küçük Yunanca tau harfi veya bazen T’dir. Tork için SI birimi Newton metredir (N⋅m). Tork birimleri hakkında daha fazla bilgi için aşağıya bakın.

 

Gayri resmi olarak tork, bir kuvvetin bir nesneyi döndürme veya döndürme eğilimi olarak da adlandırılır.

Fizik ve mühendislikte tork , matematiksel olarak bir nesnenin açısal momentumunun değişim oranı olarak tanımlanır. Tork tanımı, bir nesnenin açısal hızının veya eylemsizlik momentinin birinin veya her ikisinin de değiştiğini belirtir; veya bu momentin çarpımı ve eksene olan uygulama mesafesinin sabit olduğu.

Tıpkı bir kuvvetin bir itme veya çekme olması gibi, bir tork da bir cismin bükülmesi olarak düşünülebilir. Matematiksel olarak tork, en basit şekilde, dönme üretme eğiliminde olan kaldıraç-kol mesafesi ve kuvvetin çapraz ürünü olarak ifade edilir. Açıkça söylemek gerekirse, tork, cıvata veya volan gibi bir nesne üzerindeki dönüş kuvvetinin bir ölçüsüdür. Örneğin, bir somuna veya cıvataya bağlı bir anahtarın kolunu itmek veya çekmek, somunu veya cıvatayı gevşeten veya sıkan bir tork (döndürme kuvveti) üretir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.